W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, na wileńskiej Rossie - zabytkowym polskim cmentarzu, który jest żywym świadectwem historii - odbywają się patriotyczne obchody Konstytucji 3 Maja. Byłem świadkiem takich obchodów w maju 2014r.
Setki litewskich Polaków, a także przybyłych z Polski, zebrało się przy mauzoleum Matka i Serce Syna, aby składając kwiaty i wieńce upamiętnić Konstytucję 3 Maja. Gospodarzem był ambasadora RP na Litwie Jarosław Czubiński, który w wyważonych (jak na dyplomatę przystało) słowach wyraził umiarkowany optymizm w ocenie stosunków Polsko-Litewskich, ze szczególnym uwzględnieniem relacji pomiędzy państwem litewskim a prawie 300 tysięczną polską mniejszością na Litwie.
Bardziej stanowcze stanowisko zajął prezes Związku Polaków na Litwie, Michał Mackiewicz, którego nie krępowały reguły dyplomatyczne. A sytuacja jest złożona, i nie widać postępu. Hamulcowi są chyba po obu stronach, ale to państwo litewskie ma przewagę. W poszukiwaniu integralności narodowościowej i odbudowywaniu tożsamości państwowej stara się marginalizować taką znaczącą mniejszość narodową.
Brawami powitało delegację PKW ORLIK 5 na czele z dowódcą ppłk. pil. Krzysztofem Stobieckim.
W Trzeciomajowych uroczystościach, uczestniczyli również przedstawiciele polskich placówek dyplomatyczno - konsularnych w Wilnie, przedstawiciele władz Wilna, przedstawiciele oddziałów Związku Polaków na Litwie, posłowie i reprezentanci Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, uczniowie, kombatanci oraz harcerze.
Wileńskie obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja zakończyła msza święta w intencji obu narodów w Kaplicy Ostrobramskiej. Środowisko polaków Litewskich jest bardzo religijne - w wierze, patriotyzmie i manifestowaniu polskości znajduje poczucie wspólnoty i celu. To oczywiście drażni wielu Litwinów, w tym polityków o nastawieniu nacjonalistycznym. Nie wygląda aby stosunki litewsko - polonijne miały się szybko ułożyć...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz