Futbol amerykański – kontaktowy sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły dążące do zdobycia większej liczby punktów. Jest to najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych[1]. Nie należy utożsamiać go z rugby, od którego różni się znacząco przepisami gry.
W Polsce
Od listopada 2004 działa w Polsce Polski Związek Futbolu Amerykańskiego, utworzony z inicjatywy dwóch drużyn: Warsaw Eagles i 1. KFA Wielkopolska. W sezonie 2006 rozegrano mecze Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego, w której grały 4 zespoły, oprócz wyżej wymienionych The Crew Wrocław i Pomorze Seahawks, na których mecze przychodziło do kilku tysięcy osób (najwięcej we Wrocławiu – ponad 3000 widzów)[9]. Mistrzem została drużyna Warsaw Eagles.
W kwietniu 2006 powstała pierwsza w Małopolsce drużyna futbolu amerykańskiego Kraków Tigers i pierwsza na Górnym Śląsku Silesia Miners, które rozpoczynają propagowanie tego sportu w południowej Polsce.
W sezonie 2007 Polska Liga Futbolu Amerykańskiego liczyła 9 drużyn. Poza wymienionymi wyżej grały w niej Kozły Poznań, Devils Wrocław oraz Husaria Szczecin.
W 2008 utworzono drugą ligę rozgrywkowa PLFA II. W obydwu ligach grało łącznie 17 drużyn.
W 2011 utworzono ligę ósemek PLFA 8. W trzech ligach było łącznie 31 zespołów.
W sezonie 2012,
po reorganizacji rozgrywek i utworzeniu TopLigi, najwyższej klasy
rozgrywkowej, w polskiej lidze występowały 42 drużyny w 5 klasach, po
raz pierwszy rozgrywki juniorskie. W 2013 już 74 zespoły (w tym 17 juniorskich) w 5 klasach rozgrywkowych oraz oficjalna reprezentacja Polski w futbolu amerykańskim. [https://pl.wikipedia.org/wiki/Futbol_ameryka%C5%84ski]
To wciąż mało znana w Polsce dyscyplina sportowa, ale jej popularność rożnie z roku na rok. Wrocław ma pozycję szczególną - drużyna Panthers Wrocław jest trzykrotnym zdobywcą Mistrzostwa Polski, wygrywała Polish Bowl XI, XII i XIV, dodatkowo w 2016 zwyciężyła w rozgrywkach o Mistrzostwo Europy IFAF.
Ale do rzeczy - czyli do fotorelacji z meczu Panthers Wrocław vs Warsaw Mets, wygranego przez Panthers 62-0. Warto zwrócić uwagę, że o ile sama gra jest kontaktowa i wydaje się dosyć brutalna, to zarówno na boisku, jak i na trybunach atmosfera jest wspaniała, nie ma mowy o jakichkolwiek agresywnych czy nienawistnych zachowaniach. W odróżnieniu od tak popularnej u nas piłki nożnej, na mecze futbolu amerykańskiego przyjść można rodzinnie, bez obaw, że dzieci usłyszą wulgaryzmy lub zachowania chuligańskie.
Zdjęcia z trybuny, stąd głowy na pierwszym planie...
Fajna relacja, miło słyszeć, ze atmosfera pozytywna, pozbawiona agresji.
OdpowiedzUsuń