Pióro skrzypi, kleksy wszędzie, co to będzie, co to będzie...
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kontakt.
e-mail: blogonim@gmail.com
fb: facebook.com/andrzej.malyszko
Łączna liczba wyświetleń
Wernisaże Wrocław (nie tylko)
ZGŁOŚ IMPREZĘ NA blogonim@gmail.com WIDOK SZCZEGÓŁÓWY - KLIKNIJ PLAN DNIA
czwartek, 14 lipca 2016
Sezon ogórkowy - Bretania (Francja) wiele lat temu.
Bretania (fr. Bretagne, bret. Breizh, gal. Bertaèyn) – kraina historyczna i region w północno-zachodniej Francji, położony na Półwyspie Bretońskim, nad Oceanem Atlantyckim. Od wschodu graniczy z dwoma regionami: Dolną Normandią i Krajem Loary. Dzieli się na 4 departamenty: Côtes-d'Armor, Finistère, Ille-et-Vilaine i Morbihan. Obejmuje faliste i pagórkowate tereny Półwyspu Bretońskiego, z kulminacjami na wznoszących się w centrum wzgórzach d’Arrée (Toussaines, 384 m n.p.m.) i Noires (326 m n.p.m.). Wśród regionów francuskich wyróżnia się dużą odrębnością kulturową.[https://pl.wikipedia.org/wiki/Bretania]
Odrębność kulturowa jest widoczna i podkreślana na każdym kroku - Bretończycy czują się potomkami Celtów, nie Frankami. Nie bez powodu - to celtyckie plemię Brytów zasiedliło w V - VI wieku tą krainę.
Prezentowane zdjęcia pochodzą sprzed wielu lat, i obejmują głównie departament Finistère ze stolicą w Quimper, portowe Concarneau, liczne zameczki, skansen kultury megalitycznej Kamienne szeregi z Carnac, menhiry i dolmeny. Są tutaj także ślady polskie - Bretania była miejscem "pielgrzymek" impresjonistów, po których zostało wiele dzieł sztuki - także w pensjonatach czy tawernach - którymi płacili za pobyt. Wśród nich byli nasi rodacy. Słynny jest pomnik Matki Bożej rozbitków Cypriana Godebskiego na przylądku Pointe du Raz.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
A to nie jest lawenda na tych polach?
OdpowiedzUsuńnie jest - to wrzosy:-)
OdpowiedzUsuń