Łączna liczba wyświetleń

Wernisaże Wrocław (nie tylko)

ZGŁOŚ IMPREZĘ NA blogonim@gmail.com WIDOK SZCZEGÓŁÓWY - KLIKNIJ PLAN DNIA

wtorek, 15 grudnia 2015

PIERNIKI. PODRÓŻ DO KRAINY ZMYSŁÓW…

WERNISAŻ WYSTAWY W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM WE WROCŁAWIU
"PIERNIKI. PODRÓŻ DO KRAINY ZMYSŁÓW…
PRZEZ ŚLĄSK, ŁUŻYCE GÓRNE i 900-LETNIĄ KULTURĘ KULINARNĄ W EUROPIE ŚRODKOWEJ"


Informacja prasowa:
Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
Pierniki. Podróż do krainy zmysłów... przez Śląsk, Łużyce Górne
i 900-letnia kulturę kulinarną w Europie Środkowej
12 grudnia 2015 – 14 lutego 2016
Wystawa poświęcona jest historii piernikarskiego rzemiosła. Pierniki kojarzą się z czasem dzieciństwa, są wspomnieniem odpustów, jarmarków - w szczególności tych bożonarodzeniowych. Tradycja piernikarstwa sięga głęboko w przeszłość. Już starożytni Egipcjanie znali ciastka miodowe, tyle że jeszcze bez przypraw charakterystycznych dla pierników, zaś pierwsze pisemne wzmianki o zawodzie piernikarza pochodzą z XIII w.
Ciastka z przedstawieniami najróżniejszych postaci wykonywane były z użyciem drewnianych form, będących często małymi, misternymi dziełami sztuki. Muzeum Etnograficzne posiada
w swych zbiorach ok. 250 takich form, z których część będzie można podziwiać na ekspozycji.
Oprócz historii piernika i jego roli kulturotwórczej wystawa przybliży również składniki i proces produkcji tego aromatycznego ciasta.

Znajdujące się w zbiorach Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu formy piernikarskie charakteryzują się wysokimi walorami estetycznymi, a także historycznymi i poznawczymi. Reprezentują różnorodną formę, a także odmienną tematykę. Są wśród nich przedstawienia tak popularne, jak „Serce” darowane zwykle ukochanej osobie, „Alfabet” darowany dziecku, gdy szło po raz pierwszy do szkoły czy „Niemowlę w powijakach”, które dostawali świeżo upieczeni rodzice. Pozostałe motywy, jak „Dama” czy „Anioł z palmą” stanowią przykłady bardzo dekoracyjnych i misternie rzeźbionych form. Zbiór form piernikarskich stanowi także cenne źródło informacji o dawnej kulturze – szczególna rola piernika traktowanego przede wszystkim jako podarunek, wiązała się z komunikowaniem określonych treści kulturowych; piernik był nie tylko przysmakiem, był ważnym elementem dawnej obrzędowości.

Wernisaż uświetnił koncert Zespołu Muzyki Polskiej "Mokosza" z Kątów Wrocławskich, prezentujący muzykę ludową.
Zespół powstał we wrześniu 2009 r. Od tamtego czasu zagrał dziesiątki koncertów na Dolnym Śląsku. Od początku działa w ramach Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich. Członkom zespołu udało się nagrać własnym nakładem kilkanaście utworów.
Obecnie MOKOSZA to 15 osób: pięcioro instrumentalistów i dziesięć wokalistek tworzących dwugłosowy chór. Mogą poszczycić się tym, iż zdecydowana większość zespołu to bardzo młodzi ludzie, uczniowie gimnazjów, liceów oraz studenci. Średnia wieku nie przekracza 20-stu lat.
Szefem zespołu jest Piotr Leroch, zawodowy muzyk – kontrabasista i dyrygent. Przeszedł on kolejne etapy edukacji muzycznej i przez 14 lat pracował jako muzyk kontrabasista w orkiestrach symfonicznych. Stąd też charakter muzyki zespołu, w całości opracowanej przez Piotra Lerocha, której bliżej jest do tzw. muzyki poważnej niż do muzyki biesiadnej, od której MOKOSZA stroni.

Kuratorka wystawy: 
Joanna Kurbiel, etnografka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i jego Sekcji Muzeologicznej. Od 2008 r. pracownik Muzeum Etnograficznego, Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu, obecnie na stanowisku adiunkta muzealnego w Dziale Sztuki; zajmuje się szeroko pojętą sztuką ludową.

ORAZ DZIAŁANIE "Kolekcja" Kamili Szejnoch i Krzysztofa Żwirblisa W RAMACH PROJEKTU „Wrocław – wejście od podwórza”

IDEA PROJEKTU
Projekt polega na realizacji interwencji artystycznych w zaniedbanych zakątkach Wrocławia, przede wszystkim na podwórkach. Artyści działając w danej przestrzeni będą współpracować z mieszkańcami, tak by wypracowane rozwiązania były wspólną wynegocjowaną pracą. Celem projektu jest próba obudzenia świadomości odpowiedzialności za przestrzeń tak ludziom bliską, a jednak „niczyją”  – porzuconą, nieutrzymaną. Jednocześnie chcemy spróbować obudzić potencjał do działania w mieszkańcach –  zaktywizować ich. Zależy nam także na dotarciu z działaniami artystycznymi bezpośrednio do odbiorców oraz na tak rzadkim spotkaniu odbiorców bezpośrednio z artystami.


PIERNIKI. PODRÓŻ DO KRAINY ZMYSŁÓW…













































































"Kolekcja"












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz