Łączna liczba wyświetleń

Wernisaże Wrocław (nie tylko)

ZGŁOŚ IMPREZĘ NA blogonim@gmail.com WIDOK SZCZEGÓŁÓWY - KLIKNIJ PLAN DNIA

poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Rekonstrukcja bitwy o Twierdzę Kłodzką (wojna francusko-pruska 1806-1807) v.4

Kolejne Dni Twierdzy Kłodzkiej odbyły się w dniach 12-15 sierpnia. Kulminacyjnym momentem dni była rekonstrukcja bitwy o Twierdzę Kłodzką (wojna francusko-pruska 1806-1807).
Hieronim Bonaparte podejmuje się zdobycia ostatnich punktów oporu w Srebrnej Górze i Kłodzku. 24.061807r podjęto szturm na garnizon w Kłodzku i już 25.06.1807 r. Kłodzko skapitulowało.
Każdego roku rekonstrukcja wygląda trochę inaczej, udział biorą różne grupy rekonstrukcyjne - dlatego warto wpadać do Kłodzka na Dni Twierdzy Kłodzkiej.

I wreszcie bitwa o Twierdzę. Na stokach bojowych pod Twierdzą starły się wojska pruskie i francuskie. Jak to wtenczas bywało - po każdej ze stron udział brały różne narodowości, będące akurat pod władaniem jednej ze stron konfliktu. Polscy żołnierze byli po obu stronach, choć sympatyzowali raczej z Napoleonem, z dosyć oczywistych powodów (liczne dezercje z armii pruskiej).
Tak duża rekonstrukcja to wyzwanie organizacyjne i logistyczne, finansowe zapewne także. Ale wszystko się udało, ci co mieli wygrać - wygrali. A na koniec wspólnie przyjęli aplauz publiczności. Na niektórych zdjęciach można zobaczyć "kuchnię" ówczesnej techniki wojskowej (broń czarno-prochowa). Wrażenie robi sprawność i tempo przeładowywania - nie są to długie minuty, jak można by oczekiwać. (część druga i ostatnia)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz