Łączna liczba wyświetleń

Wernisaże Wrocław (nie tylko)

ZGŁOŚ IMPREZĘ NA blogonim@gmail.com WIDOK SZCZEGÓŁÓWY - KLIKNIJ PLAN DNIA

czwartek, 25 stycznia 2018

WŁADYSŁAW GARNIK rzeźba ceramiczna w NFM


5.01–28.02.2018 r.
NFM, plac Wolności I, Wrocław
5 stycznia 2018 roku, godzina 18.00
Narodowe Forum Muzyki, poziom 1
otwarcie wystawy

Władysław Garnik, artysta od blisko sześćdziesięciu lat doświadczający ceramiki, pozostawia na swojej drodze twórczej dzieła różnorodne stylistycznie, gdyż każdy rodzaj użytego tworzywa ceramicznego wyzwala w nim odważne poszukiwanie idei, stylu, skali, tektoniki formy.

Z delikatnej porcelany buduje dekoracyjne, misterne, ażurowe siatki-struktury, konstrukcje quasi-architektoniczne. W glinie tworzy obiekty o dużych gabarytach, w naturalnych kolorach wypalanej materii, monumentalne, ucieleśniające obsesje z człowiekiem w roli głównej. Poprzez zmianę tworzywa ceramicznego świadomie zrywa z przyzwyczajeniami i przetartymi raz ścieżkami. Ryzykuje! Choć nigdy nie eksperymentuje dla samego eksperymentu.

Silny imperatyw twórczy, stała aktywność w dyscyplinie ceramiki, rysunku i malarstwa oraz kontakt z młodszymi generacjami ceramików utrzymują go w ciągłej dyspozycji twórczej.
Ekspozycja prac w Narodowym Forum Muzyki jest prezentacją zaledwie części jego bogatego dorobku artystycznego w obszarze ceramiki i rysunku.
dr hab. Grażyna Płocica, prof. ASP we Wrocławiu
Kurator wystawy
Władysław Garnik (ur. 1937) • studia: 1956–57 PWSSP/ASP Gdańsk (malarstwo), 1957–62 PWSSP/ASP Wrocław (ceramika) • dyplom: 1962 • członek honorowy World Crafts Council – Europe • członek ZPAP (Okręg Wrocławski)
[http://www.nfm.wroclaw.pl/article?id=1081]

To co mnie poruszyło, to ekspresyjny dramatyzm ludzkich głów - ich wyraz twarzy nasuwa skojarzenie z "Krzykiem" Muncha. Krzyk rozpaczy, bólu, przerażenia niemal unosi się w powietrzu...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz