Łączna liczba wyświetleń

Wernisaże Wrocław (nie tylko)

ZGŁOŚ IMPREZĘ NA blogonim@gmail.com WIDOK SZCZEGÓŁÓWY - KLIKNIJ PLAN DNIA

środa, 31 stycznia 2018

Sergel Thoban Kontrastowa Harmonia Miasta

Sergiei Tchoban. Kontrastowa harmonia miasta.

Muzeum Architektury we Wrocławiu gościć będzie wyjątkową wystawę prac na papierze autorstwa Siergieja Tchobana. Na ekspozycji zatytułowanejKontrastowa harmonia miasta zobaczymy wybór jego rysunków, fantazji architektonicznych, pomysłów scenograficznych i różnorodnych kompozycji obrazujących harmonię kontrastów w architekturze.

Siergiej Tchoban studiował na wydziale architektury Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, gdzie urodził się i wychowywał przed wyjazdem do Niemiec w 1991 roku. Jego najbardziej znaczące prace zostały zrealizowane w Berlinie, Moskwie i Petersburgu. W 2009 roku założył Fundację Tchobana – Muzeum Rysunku Architektonicznego w Berlinie. Jest znany nie tylko jako architekt, lecz także jako kolekcjoner, kurator, wykładowca, autor rysunków architektury oraz projektant wystaw i scenografii teatralnych.

[http://ma.wroc.pl/pl/artykul/sergiei-tchoban-kontrastowa-harmonia-miasta/]

Rysunki architektów zawsze mnie fascynowały. Z racji wymogów wykształcenia, architekci muszą opanować perfekcyjnie sztukę rysunku, rysunku nie abstrakcyjnego, ale rysunku rzemieślniczego, utylitarnego. Ich zawodem rządzi grawitacja, rysunki muszą to uwzględniać. Rządzi perspektywa, oddanie szczegółu, komunikatywność i potencjalna materializacja.
Z drugiej strony architekt jest artystą, tworzy projekty "rzeźb utylitarnych", swoistych praktycznych dzieł sztuki.
Łączy ogień z wodą - stopy to fizyka, technika, możliwości wykonawcze a także możliwości budżetowe - głowa to wizjonerstwo, kreacja, fantazja...
Rysunek jest zwierciadłem tych żywiołów, musi być realistyczny, szanować reguły perspektywy, jasno przekazywać potencjalnie realizowalną wizję architektoniczną, ale jakże często jest dziełem sztuki! Piórko w rękach artysty - architekta, mimo wszelkich ograniczeń może wznieść się na wyżyny sztuki i wykreować fantastyczne obrazy.
Ale dosyć słów - niech rysunki przemówią same. Koniecznie zobaczcie tę wystawę!1 komentarz: