Łączna liczba wyświetleń

Wernisaże Wrocław (nie tylko)

ZGŁOŚ IMPREZĘ NA blogonim@gmail.com WIDOK SZCZEGÓŁÓWY - KLIKNIJ PLAN DNIA

sobota, 24 października 2015

Gala Wręczenia Nagród I edycji ogólnopolskiego konkursu malarskiego „Młody Wawrzyn”

Sofitel Wroclaw Old Town oraz Galeria DNA 

Gala Wręczenia Nagród I edycji ogólnopolskiego konkursu malarskiego „Młody Wawrzyn”.


Na Piotra Wawrzynowa, właściciela Galerii DNA, zawsze można liczyć. Zaangażowany w promocję młodej sztuki jest organizatorem wystaw, aukcji a także konkursu, nomen omen (zwróćcie uwagę na poprawne użycie tego zwrotu, powszechnie używanego niepoprawnie...) ", Młody Wawrzyn".
Gala miejsce miała w Hotelu Sofitel we Wrocławiu, który po raz kolejny zaangażował się w promocję sztuki. Taki sponsor to prawdziwy skarb!
Na wystawie zobaczyliśmy prace laureatów a większość z nich byłą także obecna. Artysta malarz Lech Twardowski, juror konkursu, podzielił się kilkoma refleksjami - po pierwsze, na konkurs zgłoszono ok. 230 prac. Jest to niewątpliwie dużo, co świadczy o zainteresowaniu konkursem (pierwsza nagroda 7.000 złotych), ale być może tez o ilości młodych artystów wstępujących na "rynek sztuki". Juror nie zauważył jakiejś dominującej tendencji czy maniery, prace ocenił jako zróżnicowane, choć z przewagą różnorodnej abstrakcji. Przy tej ilości prac wybór bywa trudny, choć podstawowa selekcja odbywa się szybko - prace nie na temat, słabsze technicznie itp.
Tutaj warto pochylić się nad owymi abstrakcjami - zauważyłem, że następuje zjawisko przechodzenia abstrakcji w malarstwo przedstawieniowe, a być może odwrotnie. W każdym razie obrazy określane przez autora jako np. pejzaż, widzowi nie znającemu tytułu wydać się mogą abstrakcyjne. Choć po poznaniu tytułu, często zaczynamy rozpoznawać treść przedstawieniową.
To kolejny przyczynek to dyskusji o postrzeganiu...
A tak Piotr Wawrzynów zachęca do zapoznaia się z pracami laureatów:
"Szanowni Państwo,
z przyjemnością prezentuję katalog prac laureatów I edycji ogólnopolskiego konkursu malarskiego „Młody Wawrzyn”. Wysoka jakość i różnorodność przedstawionych tu dzieł po raz kolejny potwierdzają, że mamy w Polsce wielu bardzo zdolnych młodych artystów. Mam ogromną nadzieję, że dla każdego z nich otrzymane wyróżnienie w tym konkursie stanie się ważnym krokiem na drodze do rozwoju, dającym też szansę realnie zaistnieć na polskim rynku sztuki.
Wszystkie obrazy, przedstawione w tym katalogu, na swój sposób nawiązują do tematu przewodniego konkursu „A to Polska właśnie” (cytat z Wesela Stanisława Wyspiańskiego).
Bardzo ciekawa jest interpretacja tematu, przedstawiona przez laureatkę Albertynę Kacalak - jej wyrazisty obraz „Nad horyzontem błyska się i słychać szczęk żelaza” odnosi się przede wszystkim do natury i jej bezkresu. Swoistymi abstrakcyjnymi interpretacjami przestrzeni polskiej przyrody są też prace „Landscape X” Martyny Merkel oraz „Pole” Hugo Gizy.
Niemniej jednak, nie tylko polski pejzaż zainteresował uczestników konkursu. Wielu artystów podejmowało w swoich obrazach kwestie społeczne, polityczne czy też religijne. Rozmaitość i niejednoznaczność tych prac skłania do zastanowienia się nad tym, czym jest „polskość” dla każdego z nas.
Serdecznie dziękuję wszystkim 237 artystom, którzy wzięli udział w konkursie. Życzę dalszego rozwoju i inspiracji! Jednocześnie bardzo zachęcam do udziału w kolejnej edycji konkursu malarskiego „Młody Wawrzyn”, która planowana jest w roku 2017."
Poniżej reportaż z Gali, a na końcu coś lżejszego - nocny Wrocław.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz