Łączna liczba wyświetleń

Wernisaże Wrocław (nie tylko)

ZGŁOŚ IMPREZĘ NA blogonim@gmail.com WIDOK SZCZEGÓŁÓWY - KLIKNIJ PLAN DNIA

czwartek, 17 września 2015

Polsko – Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej - Lądek Zdrój


Polsko – Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej - LĄDEK-ZDRÓJ
12 IX
11.00 Uroczyste otwarcie al. Vaclava Havla. Spotkanie po latach kurierów SPCzS.
18.00 Msza św. w intencji solidarności polsko-czesko-słowackiej. Uroczysta inauguracja XXVI Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną”.

13 IX
11.00 Udostępnienie II etapu „Szlaku do Wolności”. Spotkanie integracyjne – wycieczka górska z Lądka-Zdroju do przełęczy Cerny Kout „Szlakiem Kurierów Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej”.

To duża impreza organizowana w wielu miastach Polski i Czech. Zostałem zaproszony do Lądka Zdroju. Spotkanie w Lądku poświęcone było działalności Solidarności Polsko - Czesko - Słowackiej, forum współpracy opozycji demokratycznej tych krajów. 
Mam wrażenie, że historia działalności SPCzS nie jest tak znana i doceniona, jak na to zasługuje. Wiemy wprawdzie, że Havel spotykał się z naszymi dysydentami gdzieś w Sudetach, ale na tym się kończy. Tymczasem w trakcie potkania z kurierami i członkami
SPCzS w Lądku, a szczególnie z filmu „Europa Środkowo-Wschodnia idzie na wolność” Mirosława Jasińskiego dowiedzieć się można było, jaki był wkład organizacji w tworzeniu Trójkąta Wyszehradzkiego oraz jakie to miało znaczenie dla wyprowadzenia wojsk sowieckich z Polski... Niezwykle interesująca lekcja historii. 

Notka prasowa:
Upamiętnili Havla

Inauguracja 26. edycji Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej za nami. Przyjechali wicepremier rządu RP i dyplomaci

Największy na pograniczu polsko-czeskim cykl wydarzeń kulturalnych odbywa się co roku. Tym razem jego uroczysta inauguracja odbyła się w Lądku-Zdroju, do którego na zaproszenie Juliana Golaka, jednego z twórców DNI, przybyli m.in. Grażyna Bernatowicz, ambasador RP w Pradze oraz Tomasz Siemoniak, wicepremier RP i władze województwa. Szczególnym punktem sobotniego programu było uroczyste otwarcie Alei Vaclava Havla, która usytuowana została nieopodal przystanku PKS-Zdrój.

- Były prezydent Czech właśnie w okolicach Lądka-Zdroju, spotykał się w czasach komunizmu z polskimi opozycjonistami. Był to wielki przyjaciel Polski i Polaków, ale też członek SPCzS – argumentował decyzję o utworzeniu alei Julian Golak, szef Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. Na konferencji „Szlak do Wolności” podsumowano projekt szlaku kurierów Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. Został on wytyczony w Górach Złotych w miejscach, w których nielegalnie spotykały się środowiska opozycyjne z Polski i ówczesnej Czechosłowacji. Wśród ich uczestników był m.in. Jacek Kuroń i Vaclav Havel.

W czasie konferencji wzruszenie uczestników wywołały wspomnienia legendarnych kurierów, a dzisiaj świadków historii: Mirosława Jasińskiego i Miroslava Odlozila. W przerwie konferencji Julian Golak, radny województwa wspólnie z Romanem Kaźmierczakiem, burmistrzem Lądka-Zdroju wręczyli Janowi Mroczkowskiemu Złoty Medal „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”, który został przyznany uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego za wielkie zasługi w walce o wolność w latach 80-tych XX wieku.

Następnie mieszkańcy obejrzeli projekcję filmu „Europa Środkowo-Wschodnia idzie na wolność”, który przedstawia mało znane fakty np. te dotyczące wycofania się wojsk radzieckich z Polski. Uroczystości uświetnił także koncert Kapeli Poleskiej z Moraw, która zaprezentowała utwory muzyki cymbałowej. Podczas uroczystej mszy świętej wystąpił lądecki chór parafialny.
Pomysłodawcami Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej są Julian Golak i Teresa Bazała. W ciągu 26 lat wraz z współpracownikami zorganizowali oni ponad 1500 wystaw, koncertów, spektakli, konferencji oraz innych wydarzeń, które mają na celu integrację i zacieśnianie więzi pomiędzy Polakami i Czechami zgodnie z hasłem DNI „Bądźmy Rodziną”.

Uroczyste otwarcie al. Vaclava Havla w Lądku ZdrojuSpotkanie po latach kurierów SPCzS

Lądek Zdrój
Msza św.

Spotkanie z wicepremierem, ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem,


Szlakiem Kurierów Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej


3 komentarze:

 1. Świetna impreza.........A ciekawe jakie z danie (w kwestii powyższych wydarzeń ma IPN)? Pewnie uwzględniając warunki terenowe przerosło to siły SB czy WSI.
  ...Chociaż kiedys będąc na wycieczce szkolnej zderzyłem sie niemal z WOPkiem.Tak dobrze sie , skubany zamaskował....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z opowiadań kurierów wynikało, że konspiracja była dosyć profesjonalna (szyfry, określone zachowania itp.) ale czasami dochodziło do niebezpiecznych sytuacji. Teraz opowiadają to z humorem, ale wtedy...

   Usuń