Łączna liczba wyświetleń

Wernisaże Wrocław (nie tylko)

ZGŁOŚ IMPREZĘ NA blogonim@gmail.com WIDOK SZCZEGÓŁÓWY - KLIKNIJ PLAN DNIA

niedziela, 22 lutego 2015

Wystawa "POST - obraz dyscypliny" Galeria Sztuki Socato w mieście Wrocław

Wystawa "POST - obraz dyscypliny" Galeria Sztuki Socato w mieście Wrocław

"Wystawa "POST - obraz dyscypliny" przyciągnęła w piątek do Socato wielu gości. Z Warszawy i Krakowa przyjechali artyści biorący udział w tym wydarzeniu, a także kolekcjonerzy sztuki współczesnej. W rozmowie z Polskim Radiem Kultura kuratorka i artystka Karolina Jaklewicz zapewniała, że postna nie znaczy minimalistyczna i rzeczywiście zaprezentowane prace  - mimo tytułowej postnej skromności - stanowiły bogaty zestaw. Począwszy od klasycznego malarstwa i rysunku, widzowie mogli oglądać obiekty przestrzenne i video - sztukę ze szczególnym uwzględnieniem dyscypliny cechującej abstrakcję geometryczną.
Pozytywna energia wieczoru i wystawy to także efekt zaproszonych artystów - Ci bardziej doświadczeni znają się z międzynarodowych plenerów geometrystów prowadzonych przez dr Bożenę Kowalską, a młodsi pokazywali z sukcesami swoje prace podczas zeszłorocznego Przeglądu Młodej Sztuki "Świeża Krew". 

Dla kolekcjonerów najważniejsza była możliwość zobaczenia najnowszych prac artystów od lat docenianych na rynku sztuki oraz poznania prac tych najmłodszych. Wszyscy czekali też na ogłoszenie laureata tytułu  "Kolekcjoner dobrej sztuki" - podobnie jak w tamtym roku statuetka powędrowała do Warszawy, a kolekcjonerem roku został Michał Dwurzyński. 
W tekście towarzyszącym wystawie czytamy: "Abstrakcja geometryczna unika rozbudowanej dekoracji, narracji, bohaterów z zawiłymi historiami w tytule. Daleka jest od moralizatorstwa, komentowania. Gubi ślady polityki, nie chce mówić językiem codzienności. Tworzy własne kody, zdefiniowaną i niezależną przestrzeń". Post skłania do refleksji -  do 21 marca w Socato możemy zanurzyć się w niezależnej przestrzeni sztuki -" (…)  tylko tu, w świeckim kościele galerii Socato (…) - jak pisała Agnieszka Wolny-Hamkało."

W czasach wszechwładnej "wolności" sztuki, wolności od stylu, techniki, przesłania, czyli od wszelkiej DYSCYPLINY - co z jednej strony jest piękną ideą, a z drugiej daje olbrzymie pole popisu dla wszelkich pseudoartystów, wystawa POST jest jakby oazą spokoju. Prace ascetyczne, przemyślane, przy tym różnorodne. Wielu artystów zjednoczonych tytułowym POSTEM. 


"POST - obraz dyscypliny"
Daniel Cybulski, Mateusz Dąbrowski, Jarosław Grulkowski, Katarzyna Feiglewicz, Karolina Jaklewicz, Michał Misiak, Bartłomiej Węgrzyn, Olga Ząbroń
kuratorki: Karolina Jaklewicz/Magdalena Bobko
21.02-21.03.2015
Galeria Sztuki Socato
Plac Solny 11, Wrocław


 Dobrym, a noże złym zwyczajem - kilka zdjęć nocnego Wrocławia, po wernisażu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz