Łączna liczba wyświetleń

Wernisaże Wrocław (nie tylko)

ZGŁOŚ IMPREZĘ NA blogonim@gmail.com WIDOK SZCZEGÓŁÓWY - KLIKNIJ PLAN DNIA

poniedziałek, 16 lipca 2018

Piątek, więc Fragmenty Gruzji w Foto-Gen i otwarcie wystawy Cudo-twórcy w Muzeum Narodowym

Tym razem w Galerii Foto-Gen w zabytkowym Domku Romańskim - Gruzja oczami Gruzinów.

Z materiałów Galerii:

"Fragmenty Gruzji. Wystawa współczesnej fotografii gruzińskiej

Artyści: Arestakes Shaanyan, Yuri Mechitov, Valery (Sasha) Mitiashvili, Natela Grigalashvili, Daro Sulakauri, Giorgi Nakashidze
Kurator: Irakli Dzneladze

Wystawa, zrealizowana w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury, jest jedną z największych prezentacji współczesnej fotografii gruzińskiej, jakie zorganizowano na terytorium Polski. Gruzja, jak wiele europejskich krajów, w 2018 roku celebruje stulecie niepodległości. To jeden z elementów wskazujących na fakt, że Gruzja poprzez swoją historię i wydarzenia napędzane przez wspólne zasady demokratyczne, przynależy do europejskiej wspólnoty.
Aby zrozumieć napięcie w gruzińskiej sztuce, bardzo ważne jest uchwycenie kontekstu kraju umiejscowionego między granicami Europy i Azji. Jego położenie przez wieki przyciągało inne kraje i przyczyniło się do ich politycznego i ekonomicznego zainteresowania Gruzją.
Fotografia, pomimo silnych ruchów propagandowych, pozostaje najbardziej przekonującym medium ilustrującym rzeczywistość i ukazującym fakty historyczne. Celem wystawy Fragmenty Gruzji jest prezentacja ważnych momentów historycznych za pomocą gruzińskiej fotografii, które pokazują wspólnotę tego kraju w trudnych czasach. Zaprezentowane prace wykonane są przez różnych fotografów dokumentalistów, którym udało się uchwycić historię i rozwój tego kraju. Ci fotografowie reprezentują trzy pokolenia, zaczynając od ery sowieckiej aż do teraźniejszości." [https://okis.pl/fragmenty-gruzji-wystawa-wspolczesnej-fotografii-gruzinskiej/]

Obraz Gruzji wyłaniający się z tych fotografii różni się od folderowych zdjęć reklamujących kraj turystycznie. To spojrzenie z wewnątrz do wewnątrz, migawki z życia, wydarzeń mniej lub bardziej ważnych, ze spotkań i pewnie rozstań; surowa fotografia reportażowa. Taka fotografia ma silny potencjał emocjonalny, pobudza do refleksji, "daje świadectwo" zarówno wrażliwości autorów jaki świata, który ich otacza.


„Cudo-Twórcy”


Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło

Wystawa stała przygotowana w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu

[https://mnwr.pl/cudo-tworcy_wystawa_stala/]

Tego samego dnia, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, z okazji 70 rocznicy otwarcia, inauguracja stałej wystawy "Cudo-Twórcy". W przestrzeni poddasza, wcześniej przeznaczonego na ekspozycję polskiej sztuki współczesnej, przeniesioną do Pawilonu Czterech Kopuł, zorganizowano stałą wystawę, dla której kluczem jest, mówiąc w uproszczeniu, zacieranie się granicy między sztuką a rzemiosłem.
Trzy działy, Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło, ukazują bogactwo inspiracji artystycznej i wielokroć niewiarygodny kunszt wykonawczy. Prezentowane eksponaty są bardzo zróżnicowane i nie zawsze oczywiste. Nawet proste sprzęty domowe, jak żelazka "z duszą" posiadały oryginalne wzornictwo i zdobienia.
I nieodparta staje się refleksja, że rozwój techniki i technologii oraz szaleńcza spirala konsumpcji zabijają pierwiastek duchowy we współczesnych wyrobach. To trochę jak z Colą i szlachetnym winem. Różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim tym, że Cola jest słodka i łatwo wchodzi nie pozostawiając refleksji, wino było i bywa wciąż inspiracją artystów; poetów, pisarzy, malarzy i filmowców...

Fragmenty Gruzji


























 Cudo-Twórcy

 





































































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz