Łączna liczba wyświetleń

Wernisaże Wrocław (nie tylko)

ZGŁOŚ IMPREZĘ NA blogonim@gmail.com WIDOK SZCZEGÓŁÓWY - KLIKNIJ PLAN DNIA

piątek, 1 czerwca 2018

Majówka na Morawach - Štramberk i Stary Jiczyn

Długi majowy weekend, pomysł aby pojechać do Czech (mniej ludzi, a zawsze lekka egzotyka, mimo wielokrotnych pobytów...). Trochę na ślepo, kierując się dostępnością, ceną i opiniami, wybór pada na Štramberk.
Morawy to piękna historyczna kraina, pełna wzgórz, starych miasteczek i zamków. Štramberk nie zawodzi - na trzy dni atrakcji w bród, jest gdzie pochodzić, zjeść, napić się lokalnego piwa. Historia na każdym kroku, "sprzedawana" nie w plastikowy, jarmarczny sposób. Arcyciekawe muzeum Zdenka Buriana - malarza i ilustratora, tworzącego fascynujące rekonstrukcje dinozaurów, oraz ilustrującego czeskie książki młodzieżowo - przygodowe. Ogród botaniczny, park krajobrazowy, ruiny zamku z wierzą Trúba... No i słynne Uszy sztramberskie, szczególnie jak jest okazja kupić prosto z pieca, ze śmietaną i owocami.

W czasie powrotu - zahaczamy o Stary Jiczin, aby odwiedzić ruiny zamku i zjeść obiad w świetnej i nastrojowej restauracji w Hotel Zámeček pod hradem.

"Štramberk (niem. Stramberg lub Strahlenberg) − miasto w Czechach, na Morawach, w kraju morawsko-śląskim.
Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 933 ha, a liczba jego mieszkańców 3 380 osób.
Miasto zachowało historyczny układ urbanistyczny. Wokół prostokątnego rynku o pochyłej płycie (położonego na stoku wzgórza zamkowego) znajduje się zespół murowanych domów o cechach późnobarokowych i klasycystycznych oraz barokowy kościół parafialny pw. św. Jana Nepomucena z lat 1721-1723. Na ulicach prowadzących do rynku zachowały się drewniane domy konstrukcji zrębowej. Nad miastem i mocno pochylonym rynkiem góruje zalesione wzgórze z pozostałościami zamku Štramberk oraz zachowaną wieżą o nazwie Trúba. Centrum miasta zostało objęte ochroną konserwatorską. W pobliżu Jaskinia Šipka, w której odnaleziono szczątki neandertalskiego dziecka (kompleks Parku Narodowego)."
Źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%A0tramberk

Štramberk Stary JiczynBrak komentarzy:

Prześlij komentarz