Łączna liczba wyświetleń

Wernisaże Wrocław (nie tylko)

ZGŁOŚ IMPREZĘ NA blogonim@gmail.com WIDOK SZCZEGÓŁÓWY - KLIKNIJ PLAN DNIA

wtorek, 11 kwietnia 2017

Kulturalny piątek - Photo Zona - CUKR - Galeria M Stare Jatki

Ten piątek zaczęliśmy od galerii Photo Zona, potem odwiedziliśmy CUKR - Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju aby wieczór zakończyć w Galerii M Stare Jatki (no, nie całkiem zakończyć, bo przecież należało jeszcze wpaść na jakiś łyczek czegoś chłodnego i ostudzić emocje)

Photo Zona ma swój specyficzny profil - fotografia jest tutaj raczej sztuka plastyczną niż samodzielną sztuki dyscypliną. I taka jest bieżąca wystawa fotografii Karoliny Aszyk.
" Karolina Aszyk jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom magistra z wyróżnieniem w dziedzinie sztuk plastycznych uzyskała w 1996 roku. W roku 2005 decyzją Rady Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie obroniła doktorat, uzyskując tytuł doktora sztuki w dyscyplinie malarstwo. Była stypendystką prezydenta miasta Gdań-ska oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od roku 2009 pracuje w Uniwersytecie Gdańskim na stanowisku adiunkta, prowadząc zajęcia z fotografii oraz wykłady z teorii i historii fotografii. Bierze udział w krajowych i międzynarodowych wystawach zbiorowych, jest laureatką konkursów międzynarodowych. Począwszy od 1996 roku Karolina Aszyk zorganizowała jedenaście indywidualnych wystaw z dziedziny malarstwa i fotografii. Jedną z pierwszych była wy-stawa malarstwa Przemienienie w Muzeum Narodowym (Pałac Opatów) w Gdańsku, jedną z ostatnich – wystawa fotografii Between w FassArt Gallery w Istambule w październiku 2015 roku.
W twórczych poszukiwaniach autorki ważnym działaniem pozostaje metaforyka światła przekraczającego wymiar zmysłowo-mimetyczny. W cyklu „Kolekcje”, motywy ludzkiego ciała są wywołane z mroku przez światło rozumiane w kategoriach metafizycznych. Podobnie jest w przypadku zestawu, którego głównym motywem jest stół, będący dla autorki symbolem spotkania człowieka z człowiekiem, człowieka z Bogiem.
Kuratorem wystawy jest Agata Szuba" [https://www.facebook.com/events/577646982432179/  https://www.facebook.com/galeriaPHOTOZONA/]

Wernisaż wystawy "Lwów. O mieście i jego ludziach", Fundacja Ukraina i CUKR - Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju
"Lwów jest nie tylko znanym i popularnym turystycznym miejscem, dla Polaków oraz Ukraińców to miasto ma legendarne znaczenie.
I z perspektywy tego znaczenia, Myślenicka Grupa Fotograficzna (Mgfoto) spróbowali przekazać ciepłą, przyjazną atmosferę galicyjskiego miasta, którą oni doświadczyli poprzez miłych przewodników.
Także, bardzo ważnym wątkiem wystawy będzie prawie niewidoczny, ale wszakże odczuwalny wpływ wojny na wschodzie Ukrainy, który rzuca cień na poważne miasto Lwa." [https://www.facebook.com/events/1056814247756550/]

Efekt pracy Magfoto przedstawiony został dosyć nietypowo - w postaci plakatów zawierających różnie skomponowane fotografie poszczególnych autorów. Pomysł dyskusyjny - poszczególne zdjęcia siłą rzeczy były dosyć małe i ja odczułem pewien niedosyt... CUKR dysponuje świetną, dużą salą, której można pozazdrościć. Wystawę nawiedził "desant bułgarski" czyli Dimcho Angelov i sympatyczna pianistka, która dała mini recital (na lekko rozstrojonym instrumencie).

W Galerii M na Starych Jatkach "WIOSNOŚĆ" Katarzyny Kukuły - sensualne malarstwo o którym tak mówi sama autorka:
"Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale para już tak. Nadszedł czas spotkania. | Wiosna żegna zimę. | Para kochaków tańczy na niebie. | Wiosnę czuć w powietrzu. | Natura budzi się ze snu. | Wiosna, jak kropla skałę, drąży zimę. | Podskórne żyły tryskają energią. | Wiosno rozkwitaj! | Obudź nowe! Obudź Nas! – Katarzyna Kukuła"[http://galeriam.com/wystawy/wiosnosc/]

I na zakończenie coś dla ciała - kufelek rzemieślniczego piwa w Złotym Psie
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz